Strona internetowa dla forografa

Home / Aktualności / Strona internetowa dla forografa

shutterstock_89506939Jak powinna wyglądać witryna internetowa fotografa? Jakie powinna mieć funkcjonalności? Profesjonalna strony internetowe dla fotografów główny nacisk stawiają na wygląd graficzny, który koniecznie powinien być oparty na dotychczasowych pracach. Każdy odwiedzający stronę fotografa jest zainteresowany jego pracami, każdy z pewnością odwiedzi dział portfolio, ponieważ to właśnie ten dział mówi wiele o właścicielu strony i jego umiejętnościach. Obecnie bardzo popularne są witryny internetowe, które już na wstępie prezentują portfolio, a raczej jego część. Slider’y pełnoekranowe rozchodzą się jak świeże bułeczki. Mają ogromną zaletę. Od początku nadają stronie unikalny klimat, który reprezentuje dany artysta, od razu użytkownikowi prezentowane są prace w dużych, wyraźnych rozmiarach, od razu zachęcają do przejrzenia portfolio.

Portfolio na witrynie fotografa powinno być posegregowane w odpowiednie kategorie, nazwy powinny być jasne i reprezentować nazwy wydarzeń z życia człowieka np.: galeria ślubna. Najchętniej wykonywane są dwa modele galerii. Galeria pełnoekranowa w postaci pokazów slajdów z widocznymi miniaturami, możliwością przewijania obrazów, zatrzymywania pokazu slajdów oraz tradycyjna galeria bazująca na miniaturach, które po kliknięciu powiększają się. Są to dwa sprawdzone i chętnie wykorzystywane rozwiązania. W galeriach dobrze jest zaimplementować obsługę nakładania znaku wodnego na obraz, w celu większej ochrony własności intelektualnej.

Panel administracyjny dla tego typu strony powinien być oczywiście intuicyjne, ale też powinien kłaść duży nacisk na zarządzanie obrazami. Nie wątpliwie niezbędna jest tu funkcja masowego wysyłania obrazów na serwer. Oraz błyskawicznego tworzenia galerii. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem było by wysyłanie wszystkich zdjęć na raz, z automatycznym skalowaniem i tworzeniem miniatur do określonego folderu, samą galerię można byłoby tworzyć poprzez jedynie wybór folderu i publikację. Wielu fotografom zależy również na tworzeniu galerii dla pojedynczego klienta. Galeria taka powinna być zabezpieczona hasłem. Dobrym rozwiązaniem jest przypisanie od razu hasła do danej podstrony. W praktyce klient wchodzi na stronę główną wpisuje hasło a system go przekierowuje do przypisanej dla niego galerii. Ciekawy i praktycznym sposobem jest połączenie galerii z formularzem. Czyli umożliwienie klientowi wybór zdjęć oraz za pomocą przycisku przekazania wybranych zdjęć fotografowi, który z kolei te wywołuje i tworzy z nich realny album zdjęć.

 

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.