Responsywne strony internetowe

Home / Aktualności / Responsywne strony internetowe

??????????????????Czym są responsywne strony internetowe i jak działają? Responsywność to zdolność strony internetowej do dopasowywania się do różnych rozdzielczości ekranów, na której dana strona się wyświetla. Oznacza to, że strona internetowa responsywna dobrze będzie wyświetlała się na monitorze HD, wszystkich mniejszych, oraz dobrze będzie wyglądała na urządzenia mobilnych.

Strony responsywne wyparły obecnie typowe strony mobilne. Już praktycznie nie tworzy się tego typu wersji strony, chyba że mają być zupełnie różne. Strony responsywne pozwalają na obniżenie kosztów stworzenia witryny. Ponieważ tak naprawdę tworzy się jedną plastyczną wersję.

Strony responsywne wielkości (jak np.:szerokość) mają określone procentowo, lub zdefiniowana jest maksymalna, minimalna wielkość. Co za tym idzie strona potrafi się skalować względem szerokości, wysokości monitora, zachowując przy tym zdefiniowane wcześniej granice. To podstawa, która istnieje już od dawna, jednak sama w sobie nie nadawała się do tworzenia stron responsywnych.

To co uczyniło responsywność tak funkcjonalną to język CSS3, dzięki któremu można definiować style dla różnych rozdzielczości. Dlaczego CSS3 jest taki waży skoro układy procentowe działały już dużo wcześniej? Załóżmy, że posiadamy stronę internetową o maksymalnej szerokości 1200px. Strona ma układ kafelkowy, gdzie w jednym rzędzie występują 4 kafelki. Na dużym monitorze struktura ta będzie wyglądała bardzo dobrze, lecz jeżeli otworzymy witrynę na urządzeniu mobilnym, cztery kafelki dalej będą koło siebie, lecz będą tak wąskie, że odczytanie treści w nich zawartych będzie nie możliwe lub bardzo trudne. Tutaj z pomocą przychodzi język CSS3, dzięki niemu możemy zdefiniować nową regułę dla np.: szerokości 1000px. Jeżeli mamy cztery kafelki w rzędzie to szerokość każdego z nich musi wynosić 25%. CSS3 pozwoli nam na nadpisanie tej wartości dla monitorów, które posiadają szerokość mniejszą niż 1000px. Dzięki tej możliwości możemy dla bloków nadać szerokość 50%, co z powoduje wyświetlanie dwóch kafelków w rzędzie dla mniejszych monitorów.

Strony responsywne ładują się tak samo jak tradycyjne witryny. Użytkownicy mogą je oglądać praktycznie z każdego urządzenia mobilnego.

Recommended Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.